Většina lidí si pod pojmem zdravá strava představí kopu hlávkového salátu bez zálivky s miskou plnou žitných klíčků, nedejbože když se řekne fitness strava – „To jíš jako jen kuřecí s rýží?“. My rozhodně ne, my totiž známe výhody koření.

Máte rádi indickou kuchyni?

Indická kuchyně se stává u nás čím dál víc populární díky velmi výrazným chutím a pálivosti. A kromě pánského poměřování, kdo si dal ve Flavours u Svoboďáku ostřejší Chicken Vindaloo, může také velice dobře posloužit k nastartování metabolismu. Pojďme se tedy podívat, která koření mají tuto schopnost.

 

Kayenský pepřKayenský pepř

V první řade je potřeba říci, že toto označení vzniklo špatným přeložením slova pepper, tedy paprika. Jedná se o mleté sušené papričky Cayenne.

Kayenský pepř dokáže rozběhnout metabolismus díky kapsaicinu – je to látka, která způsobuje to (ne)příjemné pálení. Kapsaicin je velmi dobře znýmý a studovaný díky jeho termogenickému efektu. Výzkumy ukazují, že dokáže urychlit metabolismus až o 5% a zvýšit oxidaci tuku až o 16%, čímž pomáhá tělu aktivně spalovat tuk. Extrakty kayenského pepře můžeme najít v mnoha spalovačích, jako například v Muscle Pharm Shred Matrix .

 

 

zazvor-metabolismusZázvor

Zázvor zná většina lidí hlavně jako léčivku na rýmičku nebo přílohu k sushi. Jak se ale dá využít ve fitness stravě?

Stejně jako kayenský pepř je zázvor urychlovačem metabolismu, protože aktviní složka gingerol je příbuzná právě kapsaicinu. Výzkumy prováděné na lidech s nadváhou ukázaly, že konzumace zázvoru těmto lidem zvýšila termogenezi – termogenezi definují jako zvyšování produkce tepla v těle teplokrevných živočichů vystavených chladu. Teplo se tvoří pomocí metabolických procesů, kdy výsledkem je mimo jiné odbourávání tuků.

 

tumeric-sypaciczKurkuma

Kurkuma je příbuznou rostlinou zázvoru. Je často součástí kořenící směsi Kari/Curry a je základem indické kuchyně. Hlavní složka kurkumin, označovaná jako kurkumová žluť , má silné protizánětlivé a antioxidační účinky a funguje mimo jiné jako prevence proti onemocnění srdce, rakovině a neurodegenerativním nemocem způsobeným věkem. Pomáhá také při metabolismu tuků a regulaci tělesné hmotnosti, čistí krev a zabraňuje nadýmání. Pravidelný příjem kurkumy také brání poškození jater.

 

 

skořice pro nastartování metabolismuSkořice

Skořici najdeme snad ve všech domácnostech. Neznám nikoho, kdo by si doma nevařil svařák nebo nejedl tu dobrou rajskou od babičky. Co nám ale skořice může dát kromě své charakteristické chuti?

Skořice, stejně jako výše popsané koření, zlepšuje trávení – zlepšuje metabolismus tuků a cukrů, podporuje termogenezi a zabraňuje nadýmání. Pákistánští vědci také zjistili, že skořice může sloužit také jako léčivý prostředek proti cukrovce druhého typu. Při testování u lidí právě s druhům typem diabetu se zjistilo, že výrazně klesla nejen hladina cukru v krvi, ale také se snížila hladina cholesterolu. Extrakty skořice se také přidávají do fitness suplementů, například předtréninkový „nakopávač“ Muscle Pharm Assault .

kmin-metabolismus-sypaci

Římský kmín

Stejně jako u Kayenského pepře i tady je potřeba zmínit, že se nejedná o jiný druh kmínu, na který jsme zvyklí z našich končinách. Římský kmín se získává ze semen rostliny Cuminum cyminum a má úplně jinou chuť i aroma. Tuto chuť i aroma můžeme znát právě z indické kuchyně.

Římský kmín bývá označován za jeden z nejlepších léků proti nadýmání. Podporuje chuť k jídlu a pomáhá trávení. Je inhibitorem inzulinu, takže pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a je prostředkem proti cukrovce. Také je zdrojem řady vitamínů a minerálů – vápník, hořčík, železo, zinek a některé vitamíny z řady B.

Při studii prováděné na ženách s nadváhou/obézních, kdy po dobu 3 měsíců řízené redukční diety bylo podáváno 3g římského kmínu s jogurtem na svačinu, byl zjištěn výrazný úbytek celkového cholesterolu, triglyceridů a LDL (označovaný též jako špatný nebo zlý cholesterol), naopak hodnota HDL (označovaný též jako hodný cholesterol) vzrostla.

 

 

Závěrem se hodí napsat, že se nejedná o zázračné koření, po kterém bychom ze dne na den hubli nebo naopak přibírali. Každopádně díky poměrně velkému vlivu na trávicí soustavu nám v naší cestě za vysněnou postavou může výrazně pomoci. A to jak nastartováním metabolismu, tak ochranou těla proti nemocem, které by naši cestu znepříjemnily nebo úplně zastavily.

 

 

Komentuj

Komentář