Když se podíváte do fitness receptářů, objevíte v nich recepty typu: fitness palačinky s borůvkami, borůvkové smoothie, lehký fitness koláč s borůvkami..pořád samé borůvky. Fitnesáci je prostě milují! A vědí proč.

 

Brusnice borůvka (Vaccinium corymbosum) je známá i pod názvem Borůvka zahradní, kanadská nebo také vysoká. Plody borůvek se právem zařazují mezi nejzdravější ovoce. Obsahují třísloviny, bioflavonoidy, karotenoidy, resveratrol, vitamin C a vitaminy skupiny B, množství minerálních prvků. Borůvky jsou známé jako komplexní antokyaninový vzor. Když budete číst o borůvkách, jistě najdete řadu zdravotních benefitů od účinků proti rakovině přes snižování cholesterolu v krvi až po zlepšení aknózní pleti. My si však řekneme jenom ty nejpodstatnější:

1/ Borůvky zpomalují stárnutí

boruvkovy-kolac-fitness-magazinBorůvky obsahují množství antioxidantů, které nás chrání proti volným radikálům vznikajících při různých druzích stresu. Emocionálním i fyzickým, například při náročném tréninku. Kromě antioxidantů však tady najdeme speciální látky tzv. proantokyanidiny, které jsou terčem výzkumu mnohých studií, díky své unikátnosti lepit se na stěny sliznic a zabraňovat tak mikrobiálnímu množení. Mnoho farmakologických preparátů proti zánětem močového měchýře obsahuje tyto účinné látky. Časem se však zjišťuje, že proantokyanidiny mají i anti-aging vlastnosti, v podstatě dokáží prodloužit život.

2/ booster pro mozek

Vzhledem k vysokému obsahu fenolů, především kyseliny gallové, jsou borůvky hojně využívané jako přírodní „neuro-léčiva“. Podle některých výzkumů doslova chrání mozek před degenerací, stareckou demencí, neurotoxicitou. Jiné studie říkají, že lidem konzumujícím víc borůvek než je běžný průměr, se zlepšila paměť a motorické funkce. Motorické schopnosti jsou nepostrádatelné mimo jiné při cvičení na různých balančních pomůckách či v gymnastice.

čokoládový dort s borůvkami

3/ pomáhají při hubnutí

Fitness život často zahrnuje období držení různých diet, či redukcí tuku. Malé plody borůvek mají nízký obsah kalorií, nízký glykemický index, a vysoký obsah vlákniny. Tři důvody, proč jíst borůvky při hubnutí. Borůvky jsou známé i jako sestry plodů Acai Berry, které se hojně konzumují při redukční dietě. Díky nízkému GI jsou absorbovány pomaleji, zůstávají déle v trávícím traktu, a tak snižují chuť k dalšímu jídlu. Pro svůj obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny mění rovnováhu střevní mikroflóry ve prospěch užitečných bakterií (probiotik), tím zlepšují trávení a vstřebávání přijatých živin, ze kterých se tak dostane tělu víc energie.

 

 

Podívej se na naše fitness recepty

Komentuj

Komentář