Chcete se cítit lépe? Detox. Chcete zhubnout? Detox. Chcete začít nový život? Detox. Chcete stát na hlavě a odrážet se ušima? Detox.  Zdá se, že pomocí detoxu je možné úplně všechno.

Určitě spousta z Vás už nějaký podstoupila nebo o něm uvažovala, ale je opravdu potřeba tělo čistit speciálními přípravky, ovocnými či zeleninovými šťávami nebo pít detoxikační čaje? Asi Vás zklamu, ale jedná se opět jen a pouze o marketing, protože ten nejúčinnější  detox zrovna teď probíhá u každého z Vás a ne, nejste výjimkou. Nejlepší detox ze všech totiž (ne)existuje.

Proč (ne)existuje?

 Jelikož Vaše tělo ho provádí samo. Ano a potřebuje k tomu jenom pár součástek, které se nedají koupit (tedy pokud nejste překupník lidských orgánů). Absorbované  látky ze střeva, dobré i špatné, se vrátnicovou žilou dostanou do jater. Tam se odehraje spousta procesů, jako například že kouzelné Kupfferovy buňky “požerou” mikroorganismy a další škodliviny.  Nežádoucí látky vytvořené při všech procesech jaterních enzymů putují do dalšího zázračného orgánu – do ledvin – ale ty vědí, jak na ně a skončí v moči.

Proč teda existují všechny ty čaje, náplasti, nápoje, klystýry a nevím co ještě?

Opět je odpověď jednoduchá, lidé hledají snadné a rychlé řešení – buď aby zhubli nebo se cítili lépe – a Marketing.

Ovocné/zeleninové štávy

detox-ovocne-stavyKamarádka si dala týdenní šťávový detox a zhubla neuvěřitelných 5 kilo. Lež? Nemusí být.

Ke snídani a svačiněsi udělám štávu ze 3 mrkví a jednoho jablka, na oběd a na večeři 2 okurky a jeden banán. Samozřejmě, že zhubnete, protože nepřijímáte téměř žádnou potravu. První se zbavíte zbytku ve střevech, potom glykogenu, vody a pravděpodobně bude následovat svalová hmota, tak je jasné, že budete lehčí. Vaše svaly budou plakat po bílkovinách, budete bez energie a Vaše tělo bude strádat. Při např.3 denních detoxech nehrozí žádné vážné zdravotní riziko, ale co takhle zařadit zeleninou a ovoce do běžného jídelníčku a nahradit s ním některé chemicky zpracované potraviny, určitě Vám bude líp, nebudete trpět hlady a dá se to zvládnout celý život. Je důležité si uvědomit, že pokud ztratíte nějaká kila, nemusí se jednat o tuk.

Detoxikační čaje

Chcete dosáhnout očištění těla, duše a jednoduše být lepší člověk? Za 1399,- budete šťastní skoro celý měsíc, nekup to! Většina těchto čajů neobsahuje žádnou zázračnou formuli, ale jen směs bylinek, která má termogenní / diuretické účinky, navíc Vás díky značnému množství kofeinu pořádně nakopne a vy si budete připadat jako nadčlověk. Některé kouzelné čaje mají i projímavé účinky, ztráta váhy půjde tedy jako po másle, jelikož se z toho jednoduše poserete :)

Sauna ta už fungovat musí.

detox-Sauna

 

Ne ne, opravdu Vám v ní po zádech netečou toxiny ani tuk. Je to jen voda a minerální látky, které nezapomínejte co nejdříve doplnit. Narozdíl od dalšího způsobu, jak pročistit své tělo, je sauna ale aspoň příjemná, přichází na řadu Hydrocolon. Další honosně vypadající název, který má opět za úkol vytáhnout peníze z Vaší kapsy, za to, že Vám nacpou hadici do řitního otvoru a propláchnou Vás. Lahůdka, že? Reklama říká, že se zbavíte bakterií, kožních problému, únavy, lečí prý i pohlavní orgány a spousta dalšího. No hotový zázrak. Musíme si uvědomit, že ve střevech se sice nachází velké množství bakterií, ale mnohé z nich jsou pro fungovaní trávení prospěšné a vytvářejí fungující systém zvaný mikrobiom – to, že ho pod tlakem spláchneme, nám opravdu nepomůže, ani pokud Vás trápí paraziti či jiné zažívací problémy.

Jak je tedy možné, že se někteří lidé cítí po detoxu skvěle?

jaČasto využívají detoxy lidé, jejíchž strava nemá se zdravým životním stylem nic společného a pokud si na pár dní dávají místo mekáče na talíř hordy zeleniny a ovoce, opravdu se mohou cítit lépe. Druhým důvodem může být opět placebo.

Lidé hledají rychlá řešení, která nejsou. Pokud se chcete cítit celý rok dobře, tak zopakuji tak otřepaná slova, jezte racionálně, pestře, dodržujte zásady zdravého životního stylu a pravidelně se hýbejte. Pak se vyhnete potřebám , jako nemyslené hladovky, lepení si náplastí na paty a spousta dalším hloupostem.

Komentuj

Komentář