S nárustem zájmu o crossfit a funkční trénink vzrostl také zájem o zkoumání různých forem dřepů. V posilovnách můžeme většinou vidět klasické dřepování s osou vzadu, tedy za krkem, případně pak stejný cvik na multipressu. Znáte ale také dřep s osou vpředu? Jaký je rozdíl v dřepech při různém umístění osy?

Na co se přišlo?

Vědci z Gaziosmanpasa University v Turecku zjistili poměrně výrazné rozdíly v biomechanice a aktivaci svalů během dřepu s osou vpředu za použití maximálních zátěží. Aktivace Vastus Medialis (jedna z „hlav“ čtyřhlavého svalu stehenního) byla výrazně větší při dřepu s osou vpředu, zatímco při dřepu s osou vzadu byla mnohem větší aktivace musculus semitendinosus (jeden ze zadních stehenních svalů – hamstringy), zároveň také bylo zjištěno větší naklonění trupu směrem dopředu. Ze studie také vyplynulo, že díky tomuto náklonu a většímu zapojení spodních zádových svalů je možné zvedat vyšší váhy.

stehenní svaly

Které dřepové cviky mám teda zařadit?

Rozhodně oba! Zatímco při dřepu s osou vzadu můžete zvedat vyšší váhy a více aktivovat zadní stranu stehen, dřepy s osou vpředu jsou velmi prospěšné pro rozvoj čtyřhlavého stehenního svalu, navíc je mnohem šetrnější pro vaše záda.

Které dřepy preferujete vy?

Komentuj

Komentář