Chci zhubnout, nabrat svalovou hmotu, být kulturistou, zlepšit stravovací návyky, bolí mě záda a tak dále. Tyto problémy a spousta dalších vede mnoho lidí k vyhledání odborné pomoci v podobě trenérů či výživových poradců. Pokud se nepohybujete v této branži již delší dobu (léta, nemyslím tím, půl roku chození do fitka), nejste znalí lidí, kteří se ve Vašem okolí trenérství věnují a nevíte, co od konkrétního člověka čekat dávejte si s výběrem Vašeho kouče opravdu záležet.

Finanční poradci v teplákách

V dnešní době najdete někoho s trenérskou licencí téměř na každém rohu, avšak dělá to z něj trenéra?! NE! Takzvaný “odbornicí” si udělají tří-měsíční kurz a najednou jsou z nich Páni trenéři, takže šup všichni, co chtějí kostky na břiše za mnou. Věřte mi, že pokud se motáte okolo fitness nějaký ten rok, rádi se učíte novým věcem od zkušenějších a čtete odborné články, jediné, co ví tento “odborník” více než vy je pár latinských názvů z anatomie, kterými se Vás bude snažit ohromit, ale v průběhu času stejně všechny tibialis-anteriory a iliotibial-tracty zapomene. Opravdu mě dostávají jedinci, kteří neví co s časem nebo vidí možnost uhrazení kurzu Úřadem práce a tím snadný zisk práce, přitom jedinou pořádnou svalovou kontrakci, kterou kdy zažili byla ta s jejich drahou polovičkou v posteli (vzhledem k věkovému průměru „trenérů“, „motivátorů“ a jůtuberů to možná ani s tou postelovou kontrakcí nebude tak žhavé).

Co teda, poznám Trenéra?

Vyplývá z toho, že všichni licencovaní trenéři jsou špatní? Samozřejmě NEJSOU, ale je potřeba si při výběru dávat pozor na pár faktorů, protože ne vždy tisíce lajků na sociálních sítích znamenají kvalitní práci:Trenér by měl být vzorem, tudíž pokud Vás přijde trénovat 100 kilová koule sádla, není to asi úplně ono. Na druhou stranu, ne všichni ti, co vypadají dobře, to musí dělat správně :)

  1. Člověk, který se cvičení a stravě nevěnoval jako koníčku a nevzdělával se alespoň pár let před tím než si udělal kurz není trenér, prostě NE! Možná mu nějaký papír uděluje tu moc, ale přinese Vám spíše víc škody, než užitku. Zkušenosti jsou zkrátka nenahraditelné!
  2. I když vidina rychlého progresu může být slibná, tak v žádném případě není správná. Pakliže Vám “trenér” slíbí 8kg nahoru/dolů za měsíc je to nesmysl, jeho úkolem je Vás naučit zdravému životnímu stylu, poslouchat své tělo, orientovat se ve stravě a najít pro Vás cestu dlouhodobě udržitelných výsledků. Drastické diety a anabolické steroidy nechte jiným (alespoň do doby, než o nich budete něco vědět :D).
  3. PRVNÍ NÁVŠTĚVA: ať už jste zkušený cvičenec nebo úplný začátečník, Váš trenér by o Vašem životě měl vědět poměrně dost informací – zdravotní stav (popř. problémy), zaměstnání, stravovací návyky, Vaše cíle a zkušenosti (sport, strava, atd.), časové možnosti, životní styl a tak dále. Pokud se Vás na to nezeptá, rychle pryč.
    nechodim-do-posilovny
  4. PRVNÍ TRÉNINK: dejme tomu, že všichni ví, jak začít – zahřát se a provést dynamický strečink (i když …) – co potom? Mohli bychom jít na nějaký stroj. Zase špatně! Úplně každý by se měl začít prvně naučit pracovat se svým tělem a základními cviky (dřep, výpady, mrtvý tah, bench apod.), mnoho dlouholetých návštěvníků fitka neumí technicky správně provést ani jeden z těchto cviků. Možná to bude občas nuda, když Vás někdo peskuje za každý pohyb, musíte dělat pár nezáživných cviků na core a myslet na 10 věcí naráz, rovná záda, ramena dolů, podsadit pánev, není to zrovna procházka růžovým sadem…..ale Vaše tělo Vám to jednou vrátí, za chvíli přijdou rychlejší výsledky, zdravé tělo, nízké riziko zranění, žádná bolest zad a kloubu, navíc si budete jistější při cvičení.
  5. PROČ? Cvičíte a jíte podle nějakého plánu, ale nevíte proč máte začínat trénink zrovna cvikem na břišní svaly nebo proč Vám trenér zakázal dát si k večeři sacharidyzeptejte se, i Vy se přece chcete vzdělávat, ale pokud nedostanete odpověď na úrovni, trenér zřejmě neví pořádně, co dělá a nastavil Vám plán tímto způsobem zřejmě proto, že to tak někde viděl a fungovalo to, což neznamená, že to bude ale i Váš případ.
  6. PŘÍPRAVA NA ZÁVODY: absolvoval jsem jedny kulturistické závody, udělám si licenci a jdu připravovat další nadšence. Mnoho mladých kluků a děvčat má sen závodit a připravovat závodníky. Závodní forma není celoročně udržitelnou formou, tudíž tělo musí jít do nějakého extrému, který většinou nemá se zdravým životním stylem nic společného. Dobrý trenér musí vědět jak s tělem pracovat, aby v těch pár posledních týdnech před závody strádalo co nejméně a následně, jak mu vše vrátit a myslíte si, že to někdo po jedné přípravě ví, když nezná pořádně ani své vlastní tělo?!

 

Dalo by se klidně vypsat spoustu dalších bodů. Při výběru trenéra používejte rozum, ptejte se a nenechte se jen tak obrat o peníze.
P.S. Trenér by měl být vzorem, tudíž pokud Vás přijde trénovat 100 kilová koule sádla, není to asi úplně ono. Na druhou stranu, ne všichni ti, co vypadají dobře, to musí dělat správně :)

Komentuj

Komentář