O tom, že glutamin představuje 60% ze všech stavebních aminokyselin v naších svalech asi už všichni víme. Vzhledem k tomu, že si jej naše tělo dokáže syntetizovat samo, byl glutamin jako sportovní doplněk dlouho přehlížen. Obrovské množství výzkumů už potvrdilo, že glutamin pomáhá udržovat svalovou hmotu, podporuje imunitu, udržuje zdravý gastrointestinální trakt a zabezpečuje normální hladiny antioxidantů.

glutamine-1Různé virové infekce, spálení od slunce, alergie, dokonce i dlouhodobé cvičení nebo vyčerpávající intenzivní cvičení v období horkého léta,  to všechno snižuje hladiny této důležité aminokyseliny. Tělo se tak dostává do stresu a v tomto případě je velice zásadní suplementace.

Udržení svalů není stěžejní jenom pro udržení dobrého zdraví, ale taky pro redukci tuku. Zvýšení svalové hmoty jde ruku v ruce se zvýšením bazálního metabolismu, tedy k množství kalorii, které tělo spaluje v klidu. Studie zaměřující se na účinek glutaminu v udržení svaloviny zjistila, že při podávání glutaminové suplementace pacientům, kteří prodělali vážný chirurgický zákrok, nebyla zjištěna žádná ztráta svalové hmoty v průběhu celého rekonvalescenčního období i přesto, že byli sportovně úplně neaktivní.

 

Chci BigMan Glutamine

Vliv na růstový hormon

rustovy hormon fitness magazinJedním z dalších účinků glutaminu, který není až tak známý, je podpora vyšší hladiny růstového hormonu. V dvojitě zaslepené studii, které se zúčastnili aktivní muži středního věku, bylo podáváno 5g glutaminu s vitaminem B nebo placebo dvakrát denně po dobu tří týdnů. Účastníkům byla odebíraná krev pro sledování růstového hormonu – GH v séru. Zjistilo se, že suplementací glutaminem se zvýšila hladina GH u některých osob až o 70% v porovnaní s placebem. Vědci tak došli k závěru, že suplementací glutaminem můžeme zvýšit sekreci růstového hormonu u zdravých jedinců.

Sportovci, kteří provádějí dlouhotrvající namáhavý trénink, jsou více náchylnější k různým infekcím. Několik studií tvrdí, že těsně po cvičení jde na řadu regenerace, doplňování glykogenu, a tak jsou imunitní reakce lehce potlačeny. Je to pravděpodobně proto, že střevní imunitní systém využívá více glutamin jako zdroj paliva než glukózu.

bcaaglutamine-500g.jpgGlutamin je lepší než čokoláda!

Nakonec je tu ještě několik ne úplně vědecky podložených tvrzení, že glutamin  snižuje chutě na sladké, u někoho i na alkohol, stará se o vyrovanou hladinu glukózy v krvi, má tak vliv na naši dobrou náladu a taky že zlepšuje vstřebatelnost kreatinu.

Není málo. Věděli jsme, že glutamin je dobrá aminokyselina. Ale tušili jste, že je až tak dobrá?

Chci BigMan BCAA + Glutamine

 

Reference:

Hammarqvist F et al: Addition of glutamine to total parenteral nutrition after elective abdominal surgery spares free glutamine in muscle, counteracts the fall in muscle protein synthesis, and improves nitrogen balance, Nutr Neurosci. 2003

Lowe DK et al:  Safety of glutamine-enriched parenteral nutrient solutions in humans. Am J Clin Nutr. 1990

Castell LM et al: The effects of oral glutamine supplementation on athletes after prolonged, exhaustive exercise. Nutrition. 13:738–742. 1997

Lightfoot A et al: Muscle in defense . Crit Care Med. (2009)

Kim H: Glutamine as an immunonutrient . Yonsei Med J. (2011)

Fan YP et al: Effects of glutamine supplementation on patients undergoing abdominal surgery . Chin Med Sci J. (2009)

 

 

Komentuj

Komentář