HMB (hydroxy-methylbutyrát) je tělu vlastní látka, tvořená z aminokyseliny leucinu (složka BCAA), která se považuje za nejsilnější antikatabolickou aminokyselinu. V obdobích nadměrných stresových situacích jej lidský organizmus produkuje více, aby se zabránilo rychlému odbourávání kosterního svalstva způsobeného stresovými hormony.

Jak vzniká HMB?

hmb - hydroxy metyl butyrat

Větvené aminokyseliny, tzv. BCAA (leucin, isoleucin a valin)tvoří víc jak třetinu svalových proteinů. Z nich nejdůležitější – leucin, má řadu účinků, kromě jiného v proteinovém metabolismu a regeneraci po výkonu.  Asi 5% leucinu je metabolizováno.  To znamená, že potřebujeme alespoň 60g samotného leucinu, abychom získali 3 g Hydroxy-methylbutyrátu (doporučenou optimální denní dávku vyplývající z mnohých studií).

Suplementace hydroxy-methylbutyrátem má řadu výhod zahrnující antikatabolický, anabolický a dokonce i lipolytický efekt.  Hlavním cílem užívání HMB mezi kulturisty a silovými sportovci je podpora silového výkonu a větší hypertrofie, či-li nárast svalové hmoty. HMB předchází poškozením svalového tkaniva během výkonu, zkracuje dobu zotavení po cvičení a tím zabraňuje přetrénování, snižuje degradaci proteinů a přímo stimuluje (podporuje) proteinovou syntézu. Anabolický efekt je patrný na nárůstu svaloviny, zvýšení síly během tréninku nebo třeba lepší vytrvalosti v cyklistice či běhu u vytrvalostních sportovců. Účinek hydroxy-methylbutyrátu můžeme sledovat i na úbytku podkožního tuku, snižování LDL (špatného) cholesterolu a dokonce byl zjištěn i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku.

Nakupuj MyProtein HMB na obchod.sypači.cz

Pro koho je určeno?

Jak bylo řečeno, v lidském těle je HMB syntetizován z aminokyseliny leucinu. Potraviny ho obsahují pouze velice malé množství. Částečně se vyskytuje i v mateřském mléku.  Pro vyšší dávky je však nutná suplementace.

Trénink, který kombinuje vysoké frekvence, vysoké zátěže a krátké odpočinkové přestávky, klade vyšší požadavky na procesy obnovy tkání v těle. Z mnohých vědeckých studií bylo dokázáno, že kombinace HMB, sacharidů a proteinu po sportovním výkonu byla účinnější při snižování poškození svalů, nižší bolestivosti, rychlejší regenerace a tak zlepšení sportovního výkonu v následujícím tréninku v porovnaní s potréninkovou suplementací bez HMB.

HMB doplňky jsou proto ideální pro sportovce trénující ve vysoké intenzitě, dále pro bodybuildery usilující o velké přírůstky na svalové hmotě, ale také pro crossfit nadšence, gymnasty, či vytrvalostní sportovce (cyklistika, běh, triatlon).

Nakupuj AMIX HMB na obchod.sypači.cz

Komentuj

Komentář