Jak na rozvoj horní části hrudníku? “No přece incline benchem”, řekne každý. Slyšeli jste, ba dokonce zkoušeli bench press s opačným úchopem, tzv. Reverse grip bench press?

bench press s opacnym uchopemCo na to výzkumy?

Výzkumy ukázaly, že bench press s opačným úchopem zatěžuje horní snopce prsních svalů mnohem více než klasický incline bench.

Dle článku z Journal of Strength and Conditioning Research bylo během výzkumu zjištěno, že incline bench zapojuje horní snopce prsních svalů o 5% více, než je tomu u klasického bench pressu. 5% je hodně málo. Oproti tomu v Kanadě vědci přišli na to, že bench s opačným úchopem zapojuje „horní prsní svaly“ až o 30% více, než je tomu u klasického bench pressu.

Který bench press je teda lepší?

Podle čísel, která uvádí vědci, je to celkem jednoznačné. Benchpress s opačným úchopem je o 25% efektivnější pro rozvoj horních snopců prsního svalu. Ovšem protože se zkoumala pouze aktivita jednoho svalu, nemáme přesné údaje o zapojeních dalších svalových skupin. Proto naše doporučení je nevyměňovat incline bench za reverse grip bench, ovšem rozhodně doporučujeme zařazení tohoto cviku do vašeho tréninku 😉

Pozor na techniku!

jim-stoppani

Fitness Guru Jim Stoppani k technice tohoto cviku dodává, že je dobré mít sparringa, který pomůže s nastavením osy do výchozí polohy. Selský rozum říká to samé, přece jen jde o netypické nastavení úchopu a může velmi snadno dojít ke zranění. Jim Stoppani také doporučuje zvolit trajektorii od hrudníku lehkým obloukem vzůru tak, aby osa byla v závěru cviku nad hlavou (čti „abych se na ni díval“). Je to pro maximalizaci zapojení právě horních snopců prsního svalu a dalších pomocných svalů.

 

 

Podpoř růst svalů nejlepšími suplementy

Komentuj

Komentář