V letních měsících se obchody začínají plnit všemožným exotickým ovocem za velmi příznivou cenu. Jedním z nich je vodní meloun, který je jedním z nejbohatších  zdrojů citrulinu a lycopenu.

Citrulin a jeho výhodymeloun jako fintess doplnek

Citrulin je neesenciální aminokyselina, která se v těle pomocí enzymů mění na jinou aminokyselinu – Arginin – a můžeme jej najít v mnoha suplementech. Arginin ve formě Arginin Alfa-ketoglurát – AAKG – najdeme téměř ve všech předtréninkových přípravcích. Citrulin můžeme pak vidět například v Muscletech Neurocore nebo Muscle Pharm Amino1. Dužnina vodního melounu obsahuje  přibližně 1,6mg citrulinu na 1g. Jakmile tělo vstřebá citrulin z melounu, dojde k přeměně na arginin. Pokud tělo samo nedokáže produkovat dostatečné množství argininu, jeho vyšší množství přijaté z melounu podpoří průtok krve rozšířením cév (vazodilatace) a obecně pomáhá kardiovaskulárnímu systému.

Kup Muscletech Neurocore s citrulinem

Kup Muscle Pharm Amino 1 s citrulinem

Jak to vlastně funguje?

normalni prutok vs. vazodilataceEnzym zvaný NO syntáza, který můžeme najít v mnoha typech buněk, si vezme aminokyselinu arginin a použije ji na produkci molekuly oxidu dusného – NO, který působí na uvolnění svalů. Pro příklad – pokud oxid dusný přikáže hladkému svalstvu okolo cévního systému relaxovat, mohou se cévy rozšířit. Tím se zvýší průtok krve a propustnost cévních stěn. Ke svalům se tak mnohem lépe dostávají potřebné živiny a kyslík. Uvolnění svalové tenze a zvýšení průtoku krve se také používá při poruchách erekce. ( např. Arginmax – Mu(ů)žem hned! :) ) Bohužel množství citrulinu v melounu není takové, aby dostatěčně navýšilo krevní průtok při těchto problémech.

O výhodách/nevýhodách argininu, resp. citrulinu pro sportovce jsme už psali v článku Větší svaly s BCAA a citrulinem. Přečti si také tento článek.

posilovac-facebookA jakou to má výhodu v posilovně?

 Větší dostupnost živin, kyslíku a žíly jako kulturista :)

 

 

 

Komentuj

Komentář