V době, kdy se o posilovacích strojích ještě nevědělo, byly shyby s širokým úchopem jedinou volbou pro budování pořádně širokých zad. Bohužel pro spoustu lidí je tento cvik naprosto nezvladatelný.  Naštěstí přišly stroje, se stroji kladka a díky ní můžou budovat široký zádový sval i ti, kteří nazvládali shyby s širokým úchopem bez dopomoci.

Jaký je tedy rozdíl?

 

Psiroke shybyři stahování kladky je tělo v pevné pozici, proto tento cvik umožňuje více se zaměřit na široký zádový sval a samozřejmě také zvolit vyhovující zátěž. Cvik je tak více izolovaný.

Ve studii prováděné na James Cook University se porovnávaly shyby se stahováním kladky při stejně širokém úchopu. Bylo zjištěno, že obě cvičení efektivně aktivují široký zádový sval, u shybů byla zjištěna větší aktivace bicepsu a vzpřimovačů páteře. Důvod je velice jednoduchý, při shybech je zapotřebí fixovat tělo vlastní silou, nepomáhá nám ani lavička ani opěrky na nohy.

Závěrečný verdikt

stahovani-kladky

Z dostupných dat nám tedy vyplývá, že rozdíl mezi shyby a stahováním kladky v závislosti na aktivaci širokého zádového svalu NENÍ. Shyby s širokým úchopem jsou velmi vhodné pro tzv. funkční cvičení, protože zapojují i další podpůrné svaly, které slouží k fixaci těla pro správnou techniku shybu, zatímco stahování kladky je skvělé jako izolovaný cvik s malým zatížením bicepsu a spodních zádových svalů. Pro maximální účinek je tedy vhodné zařadit oba cviky do tréninku, nejprve shyby, potom stahování kladky.

 

Komentuj

Komentář